trigema

Bezpečí & Zdraví

Ne nadarmo se říká, že zdraví je to nejcennější, co máme. Proto se už při projektování našich staveb zaměřujeme na jejich dopad na lidské zdraví.

Chcete bydlet tam, kde je zdravé prostředí? Většina pravděpodobně odpoví kladně. Jaká je však realita? Mnozí z nás bohužel při výběru bytu nezohledňují, z jakých stavebních materiálů byl jejich domov vlastně vůbec postavený. Někdy také podceňují další hlediska, která kvalitu vnitřního prostředí bytů ovlivňují. Výsledkem je suchý vzduch, nebo naopak plísně a s tím spojené zdravotní problémy, jež obyvatele často provázejí. Jaké je řešení?

Nuceným větráním proti vlhkosti a zdravotním komplikacím

Vybírejte si bydlení, kde je zajištěno větrání s dostatečnou výměnou vzduchu. Věděli jste třeba, že vzduchu denně spotřebujeme v průměru až 20 tisíc litrů? Jen pro ilustraci: hodnota CO2 v ovzduší na venkově je 350 ppm a v centru města 400 ppm až 450 ppm. Při nedostatečném větrání u vysoce obsazených a těsných vnitřních prostor však tato koncentrace CO2 může dokonce vystoupat na hodnoty vyšší než 10 000 ppm.

Jak předcházet tomu, aby bylo ve vzduchu našich bytů co nejméně prachu a škodlivin a my se mohli cítit příjemně? Díky rekuperaci. A že nevíte, o co se jedná? Není to přitom nic složitého. Venkovní čerstvý vzduch, který je do každého z bytů Chytrého bydlení přiváděn, prochází přes rekuperační výměník. Z druhé strany naopak vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu. Výměník přitom dokáže zajistit až 90procentní účinnost předání tepla.

Vzduchotechnika s pylovými filtry ze vzduchu zachytí jednotlivé hmotné částice. Předejdete tak nadměrné vlhkosti vzduchu a výskytu plísní, roztočů a dalších patogenů. Díky tomu vás už nebude tolik bolet hlava a nebudete trpět alergiemi, migrénami a dechovými potížemi. Rekuperace však nejsou jediným nástrojem, který je součástí konceptu Chytré bydlení a napomáhá tak vašemu lepšímu pocitu bezpečí a zdraví.

Přírodní materiály jsou přirozenější

Konstrukce jednotlivých bytů Chytrého bydlení dobře „dýchají“ i díky použitým přírodním materiálům, které omezují pravděpodobnost vzniku plísní a jiných zdraví závadných mikroorganismů. Předchází se tak například nepříjemným zánětům dýchacích cest a rakovině plic. Při přípravě staveb Chytrého bydlení se současně vyhýbáme používání škváry, které se jinak někdy vyskytují v tvárnicích a základech staveb, ale také třeba používání skelné vaty, jejíž vlákna se mnohdy ve stavbách samovolně uvolňují. Shrnuto a podtrženo: přírodní materiály jsou příjemné na bydlení, aniž by navíc negativně ovlivnily nebezpečnými chemikáliemi jak váš domov, tak i okolí.

Okna – více světla, méně hluku

Světlo má pozitivní dopad na fyzickou a psychickou pohodu člověka, protože reguluje naše biologické hodiny. Zlepšuje díky tvorbě důležitého vitamínu D lidskou koncentraci, bdělost a náladu. Vitamín D je totiž silný aktivátor imunitního systému a je proto pro lidské zdraví nezbytný. Při projektování Chytrého bydlení se dává přednost velkým oknům s trojskly. Ty do jednotlivých bytů přivádí nejen dostatek tohoto důležitého světla, ale i vytváří atmosféru plnou pohodlí a pohody, což navíc umocňuje jejich další funkce – akustická neprůzvučnost, která zamezuje případnému hluku z okolí. Okno zároveň slouží jako efektivní tepelněizolační prvek.

Bydlete v bezpečí Chytrého bydlení

Neoddělitelnou součástí nabídky je také důraz na vaše bezpečí. Protipožární systémy slouží nejen k varování obyvatel Chytrého bydlení, ale také k přivolávání potřebné pomoci. Standardem jsou pro případ požáru samozřejmě i chráněné únikové cesty, požární stropní čidla nebo požární rolety, které jsou plně v souladu s normami Požárně bezpečnostních řešení staveb.

Každý z majitelů bytů Chytrého bydlení je vybaven čipem, který umožňuje automatické zamykání a odemykání vstupních dveří. A nechybí ani kamerový systém u vstupu do každého ze vchodů. Ten monitoruje vše podstatné, co se u vstupu a nejbližším okolí děje a zamezí tak nežádoucím osobám nejen k vniknutí do bytového domu, ale i jeho poškození.